A pályaorientáció egy tanulási, megismerési folyamat, amelyet ha végigjársz, képes vagy kiválasztani a számodra elégedettséget nyújtó pályát. Ennek egyik fő része az önismeret bővítése, a személyes érdeklődésed és képességeid tudatosítása. Másik része a pályaismereted fejlesztése, amely során (akár közvetlen tapasztalatszerzést követően) átláthatóbbá válik a szakmák, munkakörök világa. A pályaorientáció legfontosabb része, amikor a személyes jellemzőid és a munka világa közeledik, kirajzolódnak a HOZZÁD leginkább passzoló pályák.
Részei (amiket később külön bejegyzésben fejtjük ki):
- Önismeret bővítése (online kérdőívek, egyéni vagy csoportos foglalkozások által)
- Érdeklődéshez és képességekhez kapcsolódó pályák felkutatása
- Pályák mélyebb megismerése (szakmabeliekkel beszélgetve, munkahelylátogatás, “árnyéknap” keretében)
- Mérlegelni és döntést hozni (egy megadott szempontrendszer szerint), kiválasztani a leginkább passzoló pályát, képzést
A munkaerőpiac és a választható munkák tartalma állandóan változik. A sikeres életpálya nagyrészt azon múlik, hogy mennyire leszel képes ezekben a változásokban eligazodni – megfelelő önismeret és a pályák világában való folyamatos tájékozódás révén. A pályaorientáció célja az, hogy felkészítsen Téged a folyamatos információszerzés szükségességére és fejlessze azokat a képességeidet, amelyek segítségével eligazodsz ezek között.
Hol van ebben a pályaorientációs tanácsadás helye?
Az egész folyamathoz, vagy az elakadást okozó lépésekhez is kérhetsz segítséget. A pályaorientációs tanácsadó szakember az egyén igényeire szabva segíti a megfelelő pálya, szakma kiválasztását, a folyamat során „az egyén megtud, megtapasztal és megtanul önmagáról olyan tulajdonságokat és jellemzőket, amelyek iskolaválasztásában, szakmatanulásában, pályatervezésében és életpálya-építésében hosszú távon meghatározóak lehetnek”. (Szilágyi, 2005)
A Miénk a Pálya Alapítvány tagjaiként nap mint nap azért dolgozunk, hogy információkkal, tudásbázissal, tréningekkel és konzultációkkal segítsük a fiatalokat a pályaorientációban.
A pályaorientáció: az életpálya szervezését támogató tanácsadási folyamat, amely révén az egyén számára biztosítani kell a lehetőségekben való tájékozódást, a lehető legszélesebb információnyújtás révén. (Szilágyi, 2015)
Társszerzők: Fazakas Ida, Petró-Göncfalvi Anita és Kiss Gergely