A személyi edző személyre szóló edzéstervet készít, táplálkozási ajánlásokat fogalmaz(hat) meg. Felismeri és az edzés tervezése során figyelembe veszi a tartás- és mozgáshibákat. Összességében speciális segítséget nyújt az egészséges életmóddal és főleg a mozgással kapcsolatos célok elérésében.
Az egészségmegőrzés alappillére a test megfelelő átmozgatása – amelyhez gyakran szaksegítségre, edzőre van szükség-. Kiss Sándor, Sasa húsz éve edző, a személyes és online edzések területén is otthonosan mozog. 2017 óta készít edzésvideókat, napjainkra már elsősorban online edzések készítésével és értékesítésével foglalkozik. Közösségi média platformjait több mint százezren követik.
Szükséges kompetenciák
- Kommunikációs készség
„Fontos, hogy el tudd mondani, miben tudsz segíteni az embereknek. Több olyan szakmailag felkészült emberrel találkoztam, aki nem tudta eladni a tudását, mert nem tudott kommunikálni róla.”
- Időérzék, határidők betartása
- Fizikai erőnlét, állóképesség
- Nyelvtudás
„Bármilyen kutatási anyagot angolul fogsz megtalálni, ha ezekkel dolgozni szeretnél, muszáj értened, mert a fordító félre tud vinni.”
- Tanulási készség
Mi vonzott téged erre a pályára?
Sasa: Bennem mindig volt szereplési vágy, edzőként pedig nagy tömeg előtt lehet órákat tartani. Persze tetszett, hogy embereknek lehet segíteni, meg jó a fizetés, de valójában az motivált, hogy kiállhatok az emberek elé és annak sikere van. Jó látni, hogyan lesz egy 1-2 fős órából egy 30-40 fős teltházas óra.
Te hogyan kerültél erre a pályára?
Sasa: Sporttal szerettem volna foglalkozni, elmentem a TF-re. A felvételi után találtam egy OKJ képzés tájékoztatót, amiben benne volt az egyik fitnesz sulinak az aerobikedző képzése. Egy lánytársaságban mesélték, hogy az egyikük pasija aerobikedző, és mivel kevés a férfi aerobic edző, körberajongták a lányok. Hoppá! Több nekem nem is kellett: előtte közgáz szakközépbe jártam, összeraktam, hogyha valamiből kevés van, az sokat ér, úgyhogy egyenes út vezetett innen az aerobic edző képzésre.
Mi az, amit ekkor még nem tudtál, nem gondoltál az edzősködésről?
Sasa: Egy idő után jön a fizetési plafon, aminél nem tudsz többet elkérni, mert azt mondja a terem, hogy a többi edző is ennyit kap és neked is csak ennyit tudnak adni, vagy csak egy picivel többet. Van egy óraszám, aminél nem tudok többet megtartani, amihez tartozik egy fizetési szint, aminél azért nem tudok többet keresni, mert van ez az óraszám limitem. Más modellt kellett találnom, hogy kitörjek ebből.
Hogyan kezdődött nálad a modellváltás?
Sasa: Szívesen megnézem mások online tartalmait, így megszületett bennem, hogy én szívesen készítenék edzésvideókat, közben a vendégkörömben is egyre nagyobb igény volt rá.
Az otthoni edzés biztonságos, ha az ember tartja a szabályokat, tudja, hogy saját felelősségre csinálja, és nem erőlteti, ha valami fáj. A legegyszerűbb mégis a régi szabály mentén haladni: ha megnézel egy gyakorlatot a tükörben és az nem úgy néz ki, ahogy ki kéne néznie, akkor azt rosszul csinálod.
Persze megvan a lehetőség arra, hogyha a vendég azt érzi, hogy egy gyakorlat kivitelezésében nem biztos, akkor felveszi a telefonjával és elküldi, én meg elmondom, mit javítson rajta.
Mekkora szerepet játszik a közösségi média az érvényesülés(ed)ben?
Sasa: A közösségi média használata ma már olyan alapelvárás, mint az olvasási vagy számolási készség. Kell tudni tartalmat gyártani és megosztani arról, hogy mivel foglalkozol, hogyan tudsz segíteni az embereknek. A legtöbb ember nem is tudja, hogy a problémájára létezik megoldás, arra valaki kínál megoldást.
Milyen tévhitekkel találkozol a munkád során?
Sasa: Vannak vendégek, akik azt hiszik, hogyha egy diszfunkciót gyógyszerrel határértéken belül tartanak, akkor nincs problémájuk, nem kell szólniuk róla. Pedig edzőként fontos lehet erről tudnom, ezzel kalkulálnom.
Magyarországon gyakran azt hiszik az emberek, hogy attól jó egy edző, hogy nyert testépítő vagy fitneszmodell versenyt, mintha ez a szakmaiság mérföldköve lenne. Miközben sok esetben, aki versenyt nyert, azért tudta ezt elérni, mert valaki felkészítette. Hét évet éltem Londonban, ott a tudást nézték, nem a külsőségeket.
Tévhit az is, hogyha edzőként lemész egy terembe, akkor özönlenek a vendégek, majd mindenki hozzád akar járni, mert kiraktak rólad egy fotót a falra. Pedig ehhez sokkal többet kell tenni.
Mik a legfontosabb feladataid?
Sasa: A feladataim mind a naptáramban vannak, értesítést kapok róla, mikor melyikkel foglalkozzak. Ezek a következők:
- tartalomgyártás videós és vagy szöveges formában
- tartani a kapcsolatot azokkal az egyéni programosokkal, akiknek épp lejár a programjuk
- elkészíteni az egyéni programokat (ez az edzett fizikai állapotától függően fél, egy óra időtartam/vendég)
- kapcsolattartás a partnerekkel, akik nálam értékesítenek
- napsütéses időben új videók készítése, ezekből az év folyamán bármikor
- új anyagokat vágni
Ez a szakma mennyire biztosítja a kényelmes megélhetést?
A határ a csillagos ég. Lehet szabadabban gondolkodni, kilépni a keretek közül, akkor nincs határa annak, hogy mit lehet ezzel elérni. Ha valaki foglalkozik vele, kommunikál róla, felépíti a szakértői státuszt magáról és tud segíteni az emberek problémáit megoldani, akkor nem lehetetlen egy 4-8 hetes programért elkérni 300-350 000.- forintot. Persze ott van a másik oldal, aki 2-3000.- forintért tart személyi edzést és azon siránkozik, hogy „a mi környékünkön csak ennyiért lehet”. Sok múlik azon, hogy az embernek milyen a fantáziája, kreativitása.
Mennyire lehet megtalálni edzőként a munka és a magánélet egyensúlyát?
Azért örülök annak, hogy online-ra váltottam, mert megtehetem, hogy aktívan részt veszek a családi életben. Ha terembe mennék órákat tartani, akkor ez sokkal kevésbé lenne így. A személyi edzőnek folyamatosan lent kell lennie a teremben, hogy legyen esélye a vendégnek megtalálni. Akkor tart az edző edzést, amikor a vendégek ráérnek: munkaidő előtt, ebédidőben és munka után. Ez lefedi az összes idősávot, amikor a családdal tud lenni, de ha ezeket kihagyja, nem keres pénzt. Jó, hogy már vannak olyan online lehetőségek, amikkel ezt ki lehet egészíteni, vagy váltani.
Milyen nehézségekkel küzdesz meg a mindennapok során?
Néha annyira telítődök, a kiégés határára kerülök, nincs új ötletem. Ilyenkor keresek valami inspirálót, ami átlendít ezen a holtponton, vagy keresek valamit, ami ki tud zökkenteni ebből az állapotból.
Korábban, amikor még teremben tartottam edzést, akkor számolnom kellett azzal, hogy az emberek nem jönnek ünnepnapokon, két ünnep között, se akkor, amikor nyár van, jó idő. Elutaznak, másféle kikapcsolódást választanak. Ezek az online edzések esetében nem okoznak ennyi nehézséget.
Mi adja számodra a mindennapi motivációt?
Nagyon szeretem a visszajelzéseket, elégedett ügyfeleket, szerencsére többségében ilyenekkel találkozom. Talán 3-4 ember írta, hogy az online edzés neki nem vált be, de nem az anyagokra, hanem arra vonatkozóan, hogy otthon kell rászánnia magát. Nincs ezzel semmi baj, ez sem való mindenkinek, ahogy a home office se. Szeretem, hogy tudok segíteni az embereknek megváltoztatni az életét, az életminőségét, azáltal, hogy beleviszem a mozgást (és a helyes táplálkozást) az életükbe.
Hogyan válik valaki edzővé? Ha személyi edző szeretnél lenni, az egy két részes képzésből tevődik össze: az első fele az, hogy elvégzel egy szakmai alapképzést (fitnesz instruktor). Itt tanítják meg neked az alapokat az emberi testről: az anatómiát, az izmok eredését, tapadását. Erre épül rá a személyi edző képzés, ami egy jóval specifikusabb tudásanyagot ad. Ehhez az alapokkal már tisztában kell lenni, hogy jól tudd tanítani és szintezni a gyakorlatokat. (A kettő között van a csoportos fitness instruktor, ami arra elég, hogy csoportos órákat tarts.)
A nagy ráépülő képzések közül sokaknak a személyi edző képzés jelenti a tanulás végét. Sok lehetőség van ezután is tanulni, attól függ, hogy mi a célod, mit szeretnél csinálni. Például lehetsz funkcionális edző, erőnléti edző, amik rövidebb idő alatt elvégezhetőek, ezzel elmehetsz egy sportcsapathoz erőnléti edzőnek. A másik irány, hogy tanulhatsz korrektív trénernek (MES képzés), amikor olyanokkal foglalkozol, akik valamilyen betegséggel küzdenek, orvosi papírok mentén segítesz.