Előfordul, hogy az utolsó pillanatra marad a döntés és csak közvetelnül a felvételi beadása előtt áll össze a végleges sorrend. Ha az érettségi évében vagy, de még nem tudod biztosan, hogy melyik pálya vagy továbbtanulási irány passzol hozzád, akkor se ess kétségbe! Bizonytalan vagy, hogy melyik továbbtanulási lehetőség kerüljön az első helyre? Az irány már megvan, de nem tudod, melyik intézményt válaszd? Vajon szükséged lesz alternatív lehetőségre? Ha bármelyik kérdésen már te is elgondolkodtál, az alábbiakat tervezd be a következő időszakra.
Mi az, amit megtehetsz a siker érdekében?
A lehető legtöbb (hiteles) információ megszerzése érdekében az őszi időszakban menj el több nyílt napra is, erre minimum két napot kivehetsz az iskolából, szülői hozzájárulással akár még egy harmadik napot is ki tudsz venni. Ha megteheted, fordíts 2-3 napot az őszi szünetben és a téli szünetben is a tájékozódásra.
A nyílt napokon kiemelt téma lesz, hogy milyen plusz pontok szerezhetők, miből érdemes emelt szintű érettségit tenned. Fontos, hogy mindez ne vigye el a fókuszt arról, hogy mi fog történni veled az egyetemen. Előzetesen nézz utána és a nyílt napon kérdezz rá, hogy mit fogsz tanulni az alapozó képzésben és hogyan tudod ezeket teljesíteni, hogy ne menet közben érjenek majd meglepetések. Tudd meg, hogy mik a legfontosabb és a legnehezebb tantárgyak, illetve hogy van-e a középiskolai tárgyakra épülő tantárgyakból valamilyen alapozó, felzárkóztató, szintre hozó kurzus. Nézz utána és keresd meg helyben a diákszervezeteket, szakkollégiumok képviselőit. Menj oda hozzájuk és kérdezz tőlük az intézménnyel kapcsolatban. Ne légy félszeg, kérd el az e-mail címüket, hogy olyan dolgokat is meg tudj kérdezni később, ami nem derült ki számodra a nyílt napon. Az egyetemista hallgatók tisztában vannak vele, hogy mivel jár a pályaválasztási döntés, ezért nagyon szívesen segítenek.
A felvételi és pontszámítási szabályok megváltozása miatt lényegében intézményválasztás van. Az intézmények különböző pontszámokat adnak a különféle tevékenységekre, ezért más-más esélyekkel indulsz a különféle intézményekben. Ha kiválasztod az intézményt, akkor még ki tudod találni időben, hogy hogyan szerezd meg a plusz pontokat. Például be tudsz iratkozni junior akadémiára, részt tudsz venni az egyetem által meghirdetett projektben, egyetemi előkészítőkön, stb.
Kérdezz utána, van-e olyan szak az egyetemen, ahova könnyebb bejutni és menet közben át lehet jelentkezni a tárgyaid, kreditpontjaid elfogadtatásával. Kérdezz rá helyben, hogy milyen szakirányokra lehet jelentkezni esetleg már az alapképzésben is (ez nem érvényes minden alapképzésre). Ezzel azért érdemes tisztában lenned, mert ha találsz valamilyen izgalmas témát, ami konkrét célként lebeghet előtted az érettségire készülés időszakában, sokkal jobban tudod motiválni magad a tanulásra a cél elérése érdekében.
Juss el legalább három továbbtanulási irány kiválasztásáig, ennyit ingyenesen is meg tudsz jelölni a jelentkezés során. Ha tartasz attól, hogy kevés pontod lesz, nézz utána, hogy indul-e felsőoktatási szakképzés az általad kiválasztott szakon, intézményben és tedd be ezt az utolsó helyre a jelentkezéskor.
Fontos, hogy ne halogasd a tájékozódást az Educatio Kiállításig, mert ez már túl közel van a felvételi beadásáig. Ha tizenegyedikesként olvasod ezt a blogbejegyzést, akkor menj ki idén, az érettségi évében pedig inkább a nyílt napokra menj el vagy keresd a találkozási lehetőséget szakemberekkel, akiktől kérdezhetsz a kiszemelt pályával kapcsolatban.
Ha nekiállsz ezeknek a feladatoknak, akkor nagyobb eséllyel lesz ez tudatos választás. Ugyanakkor azt is fontos megemlítenünk, hogy az első szakválasztás még finomítható, a bolognai rendszernek köszönhetően van átjárási és korrigálási lehetőség. Fel lehet úgy is fogni a pályaválasztást, hogy először képzési területet választunk magunknak és ezt követően fogunk specializálódni.
Ha úgy érzed, hogy elakadtál és szükséged lenne olyan szakember segítségére, akivel tisztázni tudod a benned felmerült kérdéseket, bizonytalanságokat, vedd fel velünk a kapcsolatot.